האם ישראל תוכל להפוך למעצמת סטארט-אפ גם בענף הבנייה?

Construction tech TLV, היא הקהילה הראשונה והגדולה בעולם העוסקת בטכנולוגיות המיועדות לענף הבניה. הקהילה התכנסה ביום שני האחרון לתחרות פיצ'ים ראשונה עבור חברות המפתחות טכנולוגיות המיועדות לענף הבניה. האירוע נערך בשיתוף CAMPUS TEL AVIV וחברת RIDARTECH, וזכה לחסות תכנית Build-up של מחלקת החדשנות בקבוצת שיכון ובינוי. התחרות הינה אירוע השיא של הקהילה והיא נועדה להציג לחברות הבנייה המובילות טכנולוגיות מקומיות המיועדות לענף, ולעזור בקליטת הטכנולוגיות בחברות השונות. באירוע נכחו כ- 200 אנשי טכנולוגיה, יזמים, קבלנים, מהנדסים ואדריכלים. לפני התחרות. צילום - תומר פולטין על פי יוראי גבריאל, יוזם הקהילה ושותף מייסד בחברת RIDARTECH:
להבדיל מהתפיסה הרווחת, חברות בניה ישראליות אינן שונות מחברות בניה בעולם באתגרים עימן הן מתמודדות. תוסיפו על זה את החוצפה היזמית בישראל ואת תשתית הסטרטאפים והיזמות המפותחת, אין סיבה שסטרטאפ ניישן לא תהיה מובילה עולמית גם בתחום הקונסטרקשן טק
לתחרות ניגשו 15 חברות, כאשר לאירוע הגמר העפילו שש החברות הטובות ביותר. החברות זכו להציג את הפיתוחים שלהן בפני פאנל שיפוט אשר כלל בכירים מענף הבניה, ההון סיכון, ועולם היזמות. המנצחת, שעל פי השופטים מהווה “Game Changer” בתעשייה, הינה חברת ShapeDo, המציעה מערכת השוואה בין גרסאות של תכניות בניה כחלק מניהול כללי של תכניות בפרויקטי בניה ותשתיות. באירוע הסביר ארי אייזקס, מנכ"ל ShapeDo, אודות הבעיה אותה פותרת החברה:
בלב של כל פרויקט בניה ותשתיות נמצאות התכניות. האתגר שניצב בפני חברות הבנייה היום הוא שעליהן לבנות על פי תכניות המשתנות עשרות פעמים תוך כדי תהליך הבניה. כאשר מנהלי הפרויקטים והמהנדסים "מפספסים" שינויים, הבניה יכולה להתעכב או להיעשות באופן לקוי, מה שמוביל לאלתורים בשטח, טעויות ועיכובים בפרויקטים, ועלייה משמעותית בעלויות הבנייה.
הפתרון החדשני של חברת ShapeDo מאפשר שליטה בגרסאות התכניות והשוואה באופן אוטומטי ומהיר ביניהן על מנת להבטיח שכל ההתאמות הנדרשות בשטח יתבצעו בזמן, וכן למזער את כמות הטעויות. על פי החברה, בפרויקטים בהם קבלני הביצוע  או חברות הניהול-פיקוח משתמשות במערכת מצליחים לבנות מהר יותר ועם פחות טעויות, ובכך להקטין את עלות הבנייה. בנוסף לאתגרים בביצוע כתוצאה משינויים, כל שינוי בתוכניות מהווה שינוי חוזי בין היזם לקבלן. כיום, המון פרויקטים נכנסים לסכסוכים משפטים ואף מגיעים לבוררויות עקב חוסר הסכמה על תכולת העובדה אותה נדרש היה לבצע. המערכת של החברה מאפשרת מחד, לקבלנים לדרוש תשלום הוגן עבור השינויים בין התכניות עליהן חתמו במעמד תחילת העבודה לתכניות אותן ביצעו בפועל ומאידך, מאפשרת ליזמים ולחברות הניהול-פיקוח לשלוט בעלות האמתית של הפרויקט ולהילחם בתביעות סרק. על פי צח רם-און, בעבר מהנדס בניין בתעשייה וכיום מנהל בחברה:
זמן רב של מהנדסי ביצוע ומנהלי פרויקטים מתבזבז על עשיית סדר בתכניות, להבין מה השתנה בהן, לדאוג שקבלני משנה עובדים עם הגרסא המעודכנת, ובמקביל לדעת לדרוש את כל מה שמגיע לחברת הביצוע על פי העבודה שבוצעה בפועל. כל זאת, בסביבת עבודה אינטנסיבית ועמוסת מידע ובתנאים לא אופטימליים.
ארי אייזקס מוסיף:
בענף הבנייה יש מחסור חמור של מנהלי פרויקטים ומהנדסי ביצוע מנוסים. היכולת לקחת פעולה קריטית שחוזרת מאות פעמים וגוזלת זמן רב מהמהנדסים, ולבצע אותה באופן אוטומטי ומיטבי משנה את כללי המשחק ביכולת של צוותי ההנדסה לשלוט על פרויקטי הבניה
על פי עמית דר, המנהל הטכנולוגי ב- ShapeDo:
מדובר בסוג של “Track changes” לתוכניות בניה. עיקר הפיתוח שלנו, שלקח כמעט שנתיים, היה לקחת מתודולוגיות ניהול גרסאות מתקדמות מעולם פיתוח התוכנה, ולהתאים אותם לראשונה לעולם הבניה.
החברה, בוגרת אקסלרטור SIFTECH וחלק מקהילת MadeinJLM  מפתחת את טכנולוגית העומק שלה מזה שנתיים. החברה סיימה השנה סבב גיוס של כ-650,000$, ועל אף שהחלה למכור רק בנובמבר 2015, כבר נבחרה לנהל את שינויי הגרסאות בפרויקטים בהיקף כולל של מעל 2 מיליארד דולר. קונסטרקשן טק הינה קהילה בת מעל 500 מקצועני ענף הבנייה ואנשי טכנולוגיה הנפגשים על מנת לדון כיצד ניתן לפתור בעיות של ענף הבנייה באמצעות טכנולוגיה וכיצד ניתן להטמיע טכנולוגיות בחברות הבניה. הקהילה נפגשת זה למעלה משנה, וכבר החלו בעקבותיה פיתוחים משותפים שנולדו אודות לשיתופי הפעולה שנרקמו בה. ניתן לעקוב אחר פעילות הקהילה בקבוצת המיט-אפ שלה.
אהבתם ? נשמח שתשתפו Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *