רשמים מבאומה: BIM לקבלנים מתי, כמה ובאיזה פרוייקטים

היי לכולם, אנחנו אחרי היום הראשון בבאומה, כנס מכשור הבנייה הגדול בעולם. זהו כנס באמת גדול, והוא מאוד מוכוון למי שרוצה לרכוש ציוד בנייה מסיבי, ממערכות ערבול בטון מתקדמות, למכשור מדידה ובטיחות ורכבים למשימות ייחודיות, יש כאן גם התמקדות גדולה בכרייה שזה נושא מרכזי בגרמניה. כמות המכונות האלה הן אטרקציה בפני עצמה, ואפילו אפשר למצוא מקומיים ומשפחות שעוברות בין אנשי עסקים, אבל היום אנחנו נסקר דווקא את פורום ה-BIM.

פורום של BIM וההטמעה שלו רוחבית כסטנדרט

פורום של BIM או Building information modeling כלל מומחים, אקדמאים, קבלנים ואנשי ממשל. הפורום נפתח בהצהרה מרחיקת לכת של שר התחבורה הגרמני, Alexander Dobrindt שעד 2020 כל התכנון בפרויקטים ציבורים של משרד התחבורה בגרמנייה יהיו ב-BIM. כבר 20 שנה כולם מדברים על BIM, אבל ההטמעה של הטכנולוגיה קשה כבדה ומורכבת, ועל אף שמדברים על זה כבר שנים ההתקדמות איטית. על פי הפורום של מובילי ה-BIM בגרמניה הדבר החשוב ביותר להבין הוא שלא מדובר בתוכנה שהופכת פרויקט לBIM אלא בשינוי מהותי שכולל כלים, טכנולוגיות, ותהליכי עבודה שביחד יוצרים את מה שאנחנו קוראים לו BIM. לדוגמא, אם יש פרויקט שמתוכנן בדו-מימד, אבל יש בו שיתוף פעולה מלא בין הצוות, שרת מרכזי שמשתפים בו את כל התוכניות והשינויים, תכנון מפורט וריאלי של הלו"ז (מימד רביעי) שמתוכנן בשיתוף פעולה עם קבלני המשנה, ותכנון אמיתי ומדויק של העלויות וכתב הכמויות (מימד חמישי) אז מהותית זה פרויקט עם המון מידע ממודל (BIM). מצד שני פרויקט שתוכנן בתלת מימד, אבל אין בו שיתוף פעולה אמיתי או תכנון מהותי של הלו"ז וכתב הכמויות אולי יקרא לעצמו BIM, אבל מהותית הוא לא כזה.

המרכיבים הדרושים ל-BIM

  1. תהליך, צורך - טעות נפוצה ב-BIM היא שלרוב מבקשים להכניס טכנולוגיות בלי לחשוב מה המטרה שהטכנולוגיה הולכת לשרת. לא כל פרויקט צריך סימולציה מלאה של כל הממדים. למשל פרויקט מגורים פשוט, שברובו פתור, או כביש בשטח שטוח לא צריך תכנון מפורט בתלת מימד. זו אחת הטעויות שאפיינה את ניסיון הכניסה הלא מוצלח של התלת-מימד בשנות ה-90 - לעשות תלת מימד בשביל תלת מימד. התפיסה היום היא שצריך להבין מה הבעיות הצפויות בפרויקט ומה רמת המורכבות שלו, ובהתאם להתאים את רמת ה BIM. כך לדוגמה בפרויקטים מאוד מורכבים עם המון מערכות ואילוצים על הלו"ז, משתלם לתכנן את כל חמשת המימדים כולל הדמיות מלאות של הבנייה, הלו"ז, והעלויות, ואילו בפרויקטים פשוטים יותר מספיק לעשות תיאום מערכות כללי בעזרת מערכות BIM. דבר נוסף הוא  שלא צריך להתחיל עם BIM באופן שתוקע את הפרויקט  כתוצאה מסיבוכיות יתרה, בהרבה פרויקטים ניתן לעשות תכנון ראשוני בדו מימד, ורק בתכנון מפורט למדל את החלקים המורכבים בפרויקט בכל הממדים.
  2. אנשים - תהליך הכנסה של BIM דורש אנשים שמוכנים לשינוי ושיש להם את הידע המקצועי ליישם אותו. זה לא אומר שמתכנן הפרויקט בן ה-60 צריך לשלוט במערכת באופן מלא, אבל אם הוא לא ירצה את המערכת, זה לא יקרה. כמו כן אם המתכננים והמהנדסים לא קיבלו הכשרה איך להשתמש ב-BIM ואיך לתקשר את המידע אל צוותי הפרויקט - לא יהיה להם איך להתקדם. בשנים האחרונות יש התקדמות רבה מאוד ברמת העניין, ואף  מגיע ביקוש רב מהתעשייה שהאקדמיה תלמד את מהנדסי הבנייה שאצלם להשתמש במערכות BIM כדי לענות על הצורך. אבל עדיין, צריך לבחור את הפרויקטים שבהם יש הרצון האמיתי כי אחרת זה לא עובד.
  3. טכנולוגיה - היום הטכנולוגיה ל-BIM כבר לא מגמגמת, ויש מספר גדול של חברות שנותנות פתרונות טובים, חיישנים באתר הבניה מאפשרים לחלץ מידע ולהביא שכבה נוספת של הבנה שלא הייתה נגישה לאף אדם לפני כן. המידע הגולמי הזה הוא לא מה שהמהנדס בנייה צריך, ולכן יש להעבירו ניתוח מקדים לפני שהוא מגיע אליו. הכניסה של כמויות אדירות של מידע בענן מאפשרת לקחת את כל המידע הזה ולהציג אותו מכל מקום ולכל אחד שמורשה.
  4. שיתוף פעולה  - האמת הברורה היא שאם המתכננים לא רוצים לשתף פעולה, ולא חפצים בהצלחה וידוע מלא של הקבלן, אז BIM לא יעזור. מערכות ה-BIM נבנו עבור סביבה של Design Build. יש בעיה מאוד קשה שבפרויקטי מכרז המתכננים והיזמים לא רוצים את החשיפה של כל הידע לקבלן, ולכן כשכן עושים BIM אז מסתירים דברים מהקבלן ונוצרות המון בעיות. יש ניסיונות לפתרונות חוזיים, לדוגמה - איגוד הקבלנים האמריקאים ייצר מערכת חוזים consensus docs שבאה להסדיר עניינים רבים, וביניהם איך אפשר לשתף קבצי BIM מבלי שהמתכננים יהיו חשופים לפגמים בתכנון והבדלים בכמויות. ברם, הדרך היחידה האמיתית לאפשר BIM בפרויקטים שאינם Design Build היא ליצור מערכת של אמון, ולהבין שאם פרויקט מתוכנן ומבוצע נכון ובזמן בסוף כולם מרוויחים יותר. במובן זה נדרש לחנך את היזמים, שהם לרוב הגורמים הפחות מקצועיים שלא בהכרח מבינים שפרויקט שכולם באותו צד הוא פרויקט שמרוויח יותר.
  5. מדיניות וניהול - כדי לפתור בעיות צריך שיהיה סטנדרט בעבודה. ברגע שיש סטנדרטים מסודרים דברים שהיו מסובכים כמו העברת מידע בין ארגנים הופכים לפשוטים, צורות ניתוח שקיימות בארגון אחד יכולות מיידית לפעול על מידע שמגיע מישות אחרת. הסטנדרט של IFC לדוגמא מאפשר לתוכנות רבות לדבר בניהם כך שלא תלויים כמו בעבר בכך שכל הגורמים בפרויקט עובדים עם אתה תוכנה. למרות זאת, כיום אין סטנדרט נפוץ של שיתוף פעולה, ואין מדיניות של משותפת של הקבלנים והמתכננים איך לנהל תוכניות, שינויים, יומני עבודה וכו'. גם אנחנו נתקלנו בעובדה שלנו כשמגיעים לאתר ואין היסטוריה של השינויים בפרויקט. כאמור, BIM זה תרבות ומידיניות ואנשים, ולא רק תוכנה, ועל מנת שהרווח מ-BIM יתממש צריך גם להנחיל את כל המדיניות והשיטתיות הנלווית. לרוב, זה אומר שצריך להיות נציג שאחרי על ניהול כל התהליכים והטמעת ה-BIM בארגון.
כמו כל תהליך מדובר בתהליך למידה. אחראי ה-BIM בחברה אמריקאית גדולה, אשר היום בונה את כל הפרויקטים שלה ב-BIM סיפר שבחמש הפרויקטים הראשונים שבהם השקיעו בתהליכים אלו החברה הפסידה כסף, ורק אחרי שנים הם באמת למדו איך להשתמש ב-BIM כתהליך לכל החברה, אבל כמו בכל דבר הם השתפרו עם הזמן. היום, החברה עובדת רק ב-BIM ויש לה עשרות קבלני משנה שגם כן עובדים רק ב-BIM. החברה מסוגלת היום לתכנן כל פרויקט עד לרמה של לו"ז וכתב כמויות מדויק בשיתוף פעולה עם קבלני המשנה ולשלם לקבלני המשנה בדיוק על פי התכנון ב-BIM. ראינו השוואה בין התכנון ב-4 (3 + זמן) מימדים לביצוע בפועל, שבפרויקט של מעל שנה הסטייה כמעט תמיד הייתה של יום-יומיים לכל היותר. היום הם מסוגלים להוריד 6-8 שבועות מרוב הפרויקטים, לרוץ על אחוז רווחיות גבוהה בהרבה מהשוק, ולזכות בכמעט כל פרויקט מורכב ומעניין באזור שלהם, כך שלפחות עבורם, ההשקעה השתלמה.  קיבלנו הצהרה דומה היום מ-Dietmar Bernert מחברת Trimble שמספר שההשקעה הזו משתלמת לבסוף, שכן פרויקטים שעובדים ב-BIM מדווחים בסופו של דבר שכמות הטעויות נופלת בסביבות חצי (בחישוב של 8% טעויות בפרויקט ממוצע).
מתוך הרצאה של ViCon בפנל של BIM
מתוך הרצאה של ViCon בפנל של BIM
הרשמה לכנס בבוקר מקווים לעדכן מחר גיא וארי
אהבתם ? נשמח שתשתפו Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *